Göz Haberi
GÖZ TANSİYONU TRAFİK KAZALARINA YOL AÇABİLİYOR

GÖZ TANSİYONU TRAFİK KAZALARINA YOL AÇABİLİYOR

Göz sağlığı hayatımızı direkt olarak etkileyen konuların başında geliyor. Göz sağlığımızı düzenli kontrol ettirmemek özellikle trafikte büyük tehlikelere davetiye çıkarabiliyor. Her gün milyonlarca otomobilin trafikte seyir halinde olduğu büyük şehirlerde, sürücülerin göz sağlığı büyük önem taşıyor. Bir göz tansiyonu hastası çok ileri bir hastalık noktasında bile yazıları okuyabilir ve en uzaktaki gösterdiğiniz simgeleri görebilir. Ancak dürbünle baktığınız gibi sadece ortayı görür. Yanları görmesi imkansızdır. Dolayısıyla bu sürücünün kaza yapma ihtimali çok yüksektir. Bu sebepten dolayı ehliyet aldıktan sonra da mutlaka senede bir kez göz muayenesi yapılması gerekiyor. Ehliyetin ilk alınma sürecinden sonra görme muayenesi yapılmadığı için zamanla görme yetisi azalan sürücüler hem kendilerinin hem de diğer sürücü ve yayaların can güvenliğini tehdit edebiliyor.

Göz Tansiyonu Olan Hastalar Yan Açıları Göremiyor
Göz tansiyonu olan hastalar yan noktaları görmekte çok zorluk yaşarlar. Çoğunlukla kişiler görme kusuru olduğunun farkında bile değildir. Bu tip vakaların trafikte kazalara yol açabileceğinin altını çizen Op. Dr. Özkan “Ne yazık ki birçok hasta gözünde ciddi anlamda bir rahatsızlık yaşamadığı sürece göz doktoruna gitmiyor. Ancak bazı görme kusurları hastaların farkında olmadan ilerleyebiliyor ve günlük hayatına zarar verebilecek bir olaya sebep olabiliyor” diyor.

Araç Muayenesi 2 Yılda Bir Gerçekleştiriliyor, Peki Ya Gözlerimizin?
Özellikle trafikte çok vakit geçiren meslek sahiplerinin; servis, otobüs ve taksi gibi araçların sürücülerinin daha da dikkatli olmaları ve muayenelerini aksatmamaları gerekmektedir. Her iki yılda bir araç muayenesi zorunlu. Araçlarımız her açıdan kontrol ediliyor; kullanılan araçlara gösterilen özeni, kişiler kendilerine de göstermeli ve düzenli olarak göz muayenelerini yaptırmalılar. Ticari araç sürücülerinin bu konuda daha da hassas olmadır. Araç kullanırken farklı koşulların sizi ne derece etkilediği oldukça önemli. Sürüş sırasında görme durumu hukuki standartların altına düşme oluyorsa, sürücü hem kendini hem de diğer sürücülerin hayatını tehlikeye atmamak için senede bir kez göz muayenesi yaptırmalıdır.

Şubat 2019