Marka Hikayesi
CARRERA

CARRERA

CARRERA, AVUSTURYA’DA BAŞLAYAN YOLCULUĞUNU BİRBİRİNDEN ÖZGÜN VE SPORTİF GÖZLÜKLER ÜRETEREK, ADINI DÜNYA ÇAPINDA SPORA VE SANATA YAZDIRARAK İTALYA’DA DEVAM ETTİRİYOR.

Kökleri 1950’li yıllara dayanan Carrera, dünyada öncü ve en çok satın alınan güneş gözlüğü markalarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Ancak Carrera’nın dünya çapında milyonların dikkatini çeken tasarımları, çoğunlukla 70’li ve 80’li yıllarda beğenilere sunduğu modellerine dayanıyor. Elit kesim arasında yüksek oranda ünlü ve popüler olan Carrera’nın temelleri, Wilhelm Anger tarafından işletilen Avusturyalı spor gözlük markası olarak atılıyor. Wilhelm Anger, markanın ismini 1956 yılındaki Carrera Panamericana yarışından esinlenerek veriyor. Yaklaşık 20 yıl sonra, marka adını Optyl International olarak değiştiriyor ve kayak maskeleri ile motorcular için gözlükler üretmeye başlıyor. Daha sonra marka kendini spor gözlüklerine adıyor. 1974’te marka yeniden isim değiştirerek Carrera International olarak Traun, Avusturya’daki ana merkezinde faaliyetlerine devam ediyor. Otomobil tasarımcısı Ferdinand Alexander ile ortaklık kuran Carrera, Carrera Porsche Design isimli güneş gözlüğü koleksiyonunu beğenilere sunuyor ve Formula 1, Olimpiyatlar gibi spor müsabakalarında çeşitli dallardaki sporculara sponsor oluyor.

90’lara gelindiğinde Safilo Group Carrera’yı satın alarak ana merkezini Padova, İtalya’ya taşıyor. O dönemden itibaren Carrera güneş gözlükleri sporcuların ve çeşitli ünlü isimlerin gözdesi haline geliyor. Adını Latin Amerika’da gerçekleştirilen bir otomobil yarışından alan Carrera, sportif olmanın yanı sıra, son derece estetik tasarımlarıyla dünyaya hızla yayılıyor. Carrera’nın güneş gözlüklerinin tasarım stili çoğunlukla retro olarak tanımlanıyor. Carrera tasarımlarında en çok pembe-beyaz, yeşil-Havana, siyah-sarı, mor-beyaz, beyaz-mavi, turuncu-siyah renk seçeneklerini kullanmayı tercih ediyor. Genç ve sportif kadın ve erkeklere hitap eden marka, yaşamı bir macera olarak değerlendiren kesimleri daha çok etkisi altına alıyor. Carrera macerayı, özgünlüğü, heyecan ve coşkuyu bir arada temsil ediyor. Carrera ünlendikçe, ünlülerin de yoğun beğenisini kazanıyor. Paris Hilton, Madonna, Gwen Stefani, Brad Pitt, Britney Spears gibi dünyaca ünlü isimler Carrera güneş gözlükleriyle basında boy gösterdikçe, Carrera adından daha da sık söz ettiriyor. Spor dünyasında olduğu kadar müzik ve film endüstrilerinde de yer sahibi oluyor. Örneğin Carrera Lady Gaga, Rihanna ve Usher gibi dünyaca ünlü müzisyenlerin videolarına veya albümlerine sponsor oluyor.

Kaliteli malzemeden, çok katmanlı camlardan, canlı renklerden ve retro stilinde ürettiği güneş gözlükleri ile Carrera kullanıcısına klas ve şık görünümlü, işlevsel tasarımlar sunuyor. Carrera logosu tüm Carrera gözlüklerinde yer alırken, markanın bilinirliliğine son derece önemli bir katkı yapıyor. Carrera güneş gözlüklerinden Carrera 34,27,38 veya Carrera Champion gibi modeller temelde spor gözlüğü olduğundan sporcuların performanslarını arttırmada sporculara da destek oluyor. Carrera’nın spor gözlüklerde yıllara dayanan uzman tecrübesi, hiçbir zaman güneş gözlüklerinde estetik güzelliği ve şıklığı yakalamasına engel olmuyor. Markanın ayırt edici olan bu özelliği ve yeniden yorumladığı pilot modeli güneş gözlükleri, kullanıcılarının arasında daima popüler kalmasını ve onlara inanılmaz deneyimler sunmasını sağlıyor.

KRONOLOJİ:

1956
1956’da Wilhelm Anger dünyanın en uzun, en hızlı, en tehlikeli yarışı Carrera Panamericana’dan sonra spor gözlükleri üreten firmasının adını Carrera yaptı. Çünkü Wilhelm Anger hem ileri görüşlü hem de geleceği öngörebilen bir iş adamıydı.

1964
Asetat ve diğer termoplastik malzemelerden %20 daha hafif, yenilikçi bir plastik türü olan Optyl’in patenti alındı. Optyl, kullanımı kolay bir malzeme olmanın yanında kullanıcısının yüz hatlarına da kolay uyum sağlıyordu.

1970
Carrera kayak başlıkları ve kayak gözlükleri üretmeye başladı.

1974
Değiştirilebilir camlara sahip ilk kayak gözlüğü beğenilere sunuldu.

1977
Carrera yeni bir spor gözlüğü koleksiyonunu piyasaya sürdü.

1979
Carrera Porsche Design isimli devrimsel nitelikte bir güneş gözlüğü koleksiyonu beğenilere sunuldu. Otomobil tasarımcısı Ferdinand Alexander Porsche ile yapılan işbirliği sonucunda ortaya çıkan koleksiyonda katlanabilen gözlükler ve değiştirilebilir camlar yer alıyordu.

1981
Carrera reçeteli çerçevelerini beğenilere sundu. Carrera’nın satış ağı 16 ülkeye ve ürünlerinin satıldığı ülke sayısı 80 ülkeye ulaştı.

1986
Carrera “Boeing” ve “Sunjet” isimli iki adet çok özel koleksiyonu piyasaya sürdü.

1987
Carrera, Avustralya’daki Perth şehrinde düzenlenen America’s Cup’a resmi sponsor olarak spor dünyasındaki varlığını daha aktif hale getirdi.

1988
Calgary’deki Kış Olimpiyatları sırasında en çok Carrera imzalı kayak maskeleri boy gösterdi. Carrera ayrıca Gherard Berger yanında Formula 1 yarışlarında başarıyı deneyimledi.

1989
Carrera tarihi Paris-Roubaix yarışında Cycling koleksiyonunu beğenilere sundu. Markanın ayrıca Dünya Kupası kayak şampiyonluklarında en büyük kayak maskesi üreticisi olduğu doğrulandı.

1990
İlk bisikletçi gözlükleri ve kasklarını içeren koleksiyonlarını görücüye çıkardı.

1996
Carrera yüksek kalitedeki çerçeveleriyle nam salmış öncü şirket Safilo Group’a dahil oldu

1997
Carrera, Giro Italia diye adlandırılan en iyi bisiklet takımlarının yer aldığı yarışta adından söz ettirdi.

2000
Carrera’nın sponsorluğunu yaptığı Avusturyalı atlet Hermann Mayer Dünya Kupa’sını kazandı.

2002
Carrera en iyi sürücülerin yer aldığı motosiklet yarışlarında Max Biaggi, Marco Melandri, Roberto Locatelli ve Loris Capirossi gibi ünlü sporculara sponsor oldu.

2005
Carrera en son teknoloji ile üretilmiş yenilikçi ürünü Fiber kaskı beğenilere sundu.

2006
Carrera 50. yıldönümünü kutladı.

2007
Carrera ilk ikonik modeli Champion’u yeniden lanse etti.

2008
Carrera Champion’un büyük başarısından sonra moda dünyasındaki lider rolüyle miras niteliğinde olan Champion Endurance ve Safari isimli modelleri beğenilere sundu.

2009
Carrera güneş gözlüğü koleksiyonları arasından öne çıkan modellerini optik gözlüklerine uyarlayarak yeniden beğenilere sundu.

2010
Carrera Amerika Birleşik Devletleri’nde beğenilere sunuldu ve büyük bir başarı elde etti.

2011
Carrera ikonik modellerinden Carrera 86’yı orijinal kutusunda yenilikler yaparak yeniden beğenilere sundu.

2012
Carrera 6000 serisi beğenilere sunuldu. Optyl ile üretilen ayrıcalıklı tasarımlar arasında kemik saplı Carrera 6000 isimli model Carrera’nın en popüler modelleri arasında yer alıyor.

2013
Carrera, şehir içi bisiklet için katlanabilir kask geliştirdi. Katlanabilir kask gibi bir yeniliği daha çarpıcı hale getirense, Carrera’nın bu kaskları markanın tarihindeki en ikonik modellerden biri olan Carrera 6008 güneş gözlüğü ile lanse etmesiydi. Ayrıca 2013 Carrera 80 isimli modelin yılıydı. İkonik model aşırı hafif, klasik çift köprülü ve çıkarılabilen Carrera’nın C logosu ile göz dolduruyordu.

2014
Carrera ve Jimmy Choo işbirliği yaparak erkeklere özel güneş gözlüklerinden oluşan kapsül bir koleksiyonu beğenilere sundu. Koleksiyonun başarısı ardından Carrera ve Jimmy Choo kadınlara özel bir kapsül koleksiyonu piyasaya sürdü.

2015
Carrera kendi tarihini yeniden yazarak ikonik modeli Champion’u yeni ölçülerde, daha çağdaş bir anlayışla tasarlayarak beğenilere sundu.
 

Ocak 2019