Röportaj
İŞBİR OPTİK

İŞBİR OPTİK

SILMO İSTANBUL İÇİN YURT DIŞINDAKİ DİĞER FUARLARDA YAPILAN TANITIMLAR MEYVESİNİ VERİYOR. BU YIL, EN ÇOK YABANCI ZİYARETÇİYİ AĞIRLADIĞIMIZ YIL OLDU.

Sayın Kader Yıldırım, kendinizi okurlarımıza tanıttıktan sonra optik sektörüne nasıl başladığınızdan bahsedebilir misiniz?
Merhaba, öncelikle bizlere göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederim. Optik sektörüne, 2004 yılında Essilor International’ın Paris’teki genel merkezinde başladım. 2013 yılında yine Essilor Int. İstanbul ofisinde İş Geliştirme Direktörü olarak kariyerime devam ettim. Son olarak Mart 2017 itibariyle de İşbir Optik’te Ceo olarak görev yapmaktayım. Evliyim ve 3 çocuğum var.

1983 yılından beri optik sektörünün öncü firmalarından olan İşbir Optik’in yapısı, çalışma biçimi, vizyonu ve gelecek için planlarından bahsedebilir misiniz?
İşbir Optik, üretime başladığı 1983 yılından beri her zaman yüksek standartları hedefleyen, sektörde öncü konuma sahiptir. Yüksek standartları yakalayabilmek için, makine ve insan yatırımı çok önemli. İşbir Optik’in kuruluşundan bugüne gelen vizyoner yapısı gereği de, her yıl yapılan teknolojik yatırımlar sayesinde dünya standartlarında üretim yapan bir firmadır. Tecrübeli ve eğitim düzeyi yüksek çalışanları ile çağın gerektirdiği yatırımlarına devam edecektir.

İş güvenliği gözlükleri, özel amaçlı camlar, spor gözlükleri ve birçok farklı segmentte gözlük cam ve makinasının hem üreticisi hem de temsilcisisiniz. Lisanslı markalarınız ve tescilli markalarınız hakkında detaylı bilgi verir misiniz?
25 yılı aşkın süredir BBGR/Fransa ile lisans anlaşmamız bulunuyor. 2007 yılından beri ise,  Nikon/Japonya ile dünya üzerindeki sayılı üreticilerden birisi olarak anlaşmamız bulunuyor. Bu anlaşma tüm Nikon ürünlerini kapsamakta ve yalnızca belli kalite standardına sahip üreticilere veriliyor. Sporcu gözlüklerinde ise İtalyan Rudy Project ve Amerikan Liberty Sports, satışını gerçekleştirdiğimiz markalar. Liberty Sports, özellikle numaralı yüzücü gözlüğünde tercih edilen bir marka. Bolle markası ile hem iş güvenliği, hem de balistik serisi ile Türk askeri ve polisi için koruyucu gözlük satışını gerçekleştirmekteyiz. Camlarını numaralı, özel lazer işaretli ve EN166 standartlarına göre üretmekteyiz. Bu anlamda da İngiltere’den alınan EN166 üretim ve satış sertifikası ile üretim gerçekleştiren, Türkiye’deki ilk ve tek firmayız. Kesici makine ve fokometre grubunda, Essilor grubunun satışını ve bünyemizde bulunan tecrübeli teknisyenlerimizle servisini vermekteyiz. Ölçüm alma cihazlarında dünyanın önde gelen markaları ACEP ve IVS, grup dışı marka fokometre’de Tomey ile çalışmaktayız. Az gören yardım araçları kategorisinde, dünyanın en iyilerinden olan Alman Schweizer ve Amerikan Ocutech markalarını satmaktayız.

Üretim kapasiteniz ve tesisleriniz hakkında bilgi verir misiniz? Hem ithalat hem de ihracat konusunda tüm dünyaya ulaşan bir satış ağınız var. Bu ağdan biraz bahseder misiniz?
Gelişen pazar ve ihtiyaçlara göre talep her geçen gün artıyor. Bu seneki kapasite artırma çalışmalarımız önemli ölçüde tamamlandı. Dünyanın çeşitli bölgelerinden, ürün kalitesi kendini kanıtlamış tedarikçilerden ithalatımız bulunmaktadır. İthalatta, yalnızca ibraz edilen kalite belgeleri ile değil, kendi bünyemizde bulunan CE Test laboratuvarımızda da örneklem testleri yapıp, onaylamaktayız. Tesisimiz çalışan ve çevre dostu olarak ISO 14000 ve OHSAS 18001 belgeleri ile onaylanmıştır. Üretim sonrasında çıkan talaş, yeniden değerlendirilmek üzere geri dönüşüm firmalarına teslim ediliyor. İhracatta ise Avrupa, Türk Cumhuriyetler ve Doğu ve Batı Afrika’da yer alan müşterilerimiz bulunuyor.

Sektörde bir ilki gerçekleştirerek ISO 9001 kalite sistem belgesi aldınız. Bu süreçten söz eder misiniz?
ISO 9001 belgesini sözde değil, özde hak eden ve gerçekten de uygulayan nadir firmalardanız. 1999 yılında belge alındığında, dönemin Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel tarafından ödül verildi. Yalnız sektörün değil, Ankara’nın da ilk belge sahibi olan firmalardan birisiydik. ISO 9001 denetimi her yıl yapılan ve akreditasyon ile uzatılan bir süreç. Her yıl yapılan kapsamlı denetimlerden başarı ile geçen ve hiç aksamadan kaliteli üretime devam eden istikrarlı bir firmayız. Başarımızın sırrı, modern üretim ve yönetim sistemlerinin harmonisi olarak tanımlanabilir.

İşbir Optik olarak markalarınıza yenilerini eklemeyi düşünüyor musunuz?
Dünya markası Nikon bünyemize katıldıktan sonra önemli ivme kat etti ve iyi bir konumda. Türkiye’de VisionArt, tüketiciler tarafından da tanınan bir marka. Çerçevelerden Rudy Project, Liberty Sports ve Bolle bilinen markalar. İleriki zamanlarda, ihtiyaç duyulması halinde farklı markalar düşünülebilir ancak şu an için yeteri kadar markaya sahibiz.

İşbir Optik ile ilgili olarak yeni yılda bizleri ne gibi sürprizler bekliyor?
2018 yılı, İşbir Optik için atılım yılı olacak. Birçok şehirde eğitim seminerleri düzenledik ve düzenlemeye de devam edeceğiz. Gözlükçülerimize ürün ve satış eğitimleri veriyoruz. Bunun yanında çeşitli online platformlarda da eğitim düzenlemeyi planlıyoruz. Bu yıl içinde üretilmesi planlanan yeni progressive tasarımlar ve kaplamalar var. Gözlükçülere yönelik sürpriz kampanyalarımız da yer alacak. Her zamanki gibi öncü olmaya devam edeceğiz.

Optik sektöründeki rekabetten olumlu etkilenmek adına neler yapıyorsunuz?
Rekabet tüm sektörün yararına olan bir olgudur. Ancak bazı firmalar, piyasaya tutunma çabaları neticesinde, fiyat/kalite dengesi oldukça düşük olan ürünleri piyasaya sürüyor. İnsanlara hak ettiği kaliteyi, en uygun koşullarda veren; kaliteden asla ödün vermeyen bir firmayız. Esas olarak toplam talebi artırmaya yönelik çalışmalarımız yer alıyor. Bu da ancak yeni nesli bilinçlendirerek olabilir. Bu sayede ülkemiz, daha sağlam temellere sahip olacaktır. Türkiye’de gözlük kullanım oranı Avrupa’nın gerisinde kalıyor. Bunu aşmamız gerekiyor. Gözlük kullanım bilinci oluşturma konusunda yapılacak her türlü faaliyete de destek vermeye hazırız.

İşbir Optik’i diğer firmalardan ayıran temel özellikleri ve değerleri nelerdir?
35 yıllık deneyim ile ülkenin kalite standartlarını belirlememiz en belirgin özelliğimiz. Farklı ihtiyaçlara cevap verebilen, en fazla ürün çeşidine sahip bir firmayız. Bu ürünleri tüm Türkiye’ye tanıtan ve ulaştıran satış ekibi ile de, yine en iyi konumdayız. Güçlü bir AR-GE bölümümüz var. Kendi kaplamamızı geliştirebiliyoruz. Ülkemizde geliştirilmiş ilk yerli kaplama olan ARYA buna bir örnektir. Müşteri odaklı yaklaşım, daima en iyi olmak, sürekli gelişmek ve geliştirmek, iş ahlakımız ve çalışma ilkelerimiz en temel değerlerimizdir.

İşbir Optik olarak, 30 Kasım-03 Aralık tarihleri arasında gerçekleşen Silmo İstanbul 2017 Optik Fuarı hakkındaki değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?
Sektörümüze verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ederim. Silmo İstanbul, her geçen yıl kendini geliştiren, mükemmel bir organizasyon. Yurt dışındaki diğer fuarlarda yaptığınız tanıtımlar da meyvesini veriyor. Bu yıl, en çok yabancı ziyaretçiyi ağırladığımız yıl oldu. Bunun için de sizleri tebrik ediyorum. Prestijli Paris Silmo markası da, özellikle frankofon ülkelerden gelen ziyaretçi sayısını artırdığı da bir gerçek. Bu yıl, geçmiş yıllara nazaran çok daha fazla çalışanımız ile katıldık. Bu sayede standımız 4 gün boyunca hiç boş kalmadı. Bizim için olduğu kadar, müşterilerimiz için de verimli geçtiği söylenebilir.

Optik sektörüne 10 yıldır hizmet veren “4 your eyes” dergisiyle ilgili düşünce ve yorumlarınız nelerdir?
4 your eyes, yayına başladığı günden bu yana çizgisini bozmamış, sektör dinamiklerini yansıtan, optikçilerin de vizyonunu genişleten, başarılı bir dergidir. Dünyadan ve Türkiye’den güncel haberleri bizlere ulaştırdığınız için ve sektöre olan katılarınızdan dolayı teşekkürlerimizi sunarız.

 

Haziran 2018