Röportaj
AMELIE MOREL

AMELIE MOREL

Amélie Morel yaklaşık bir yıldır Morel’in başkanlığını sürdürüyor. Önceden sektörde 130 yılı aşkın süredir varlığını koruyan aile şirketi Morel’in İletişim Direktörlüğünü yürütüyordu. Amélie Morel Yönetim Kurulu tarafından oy birliği ile sektörde unutulmaz bir yeri olan Philippe Lafont’un Mart ayındaki vefatı üzerine Silmo Başkanı seçildi. Tüm bunların yanında Amélie Morel, Mido ve Silmo arasında Gfk tarafından yürütülen çalışmaların da odağında oldu. Bu çalışmaların temel amacı optik pazarındaki profesyonellere kendilerini geliştirme olanağı sunmak ve sektördeki güncel trendlerin takibini yapmaktı.

Silmo Başkanlığınızın ilk aylarınızdan bahsedebilir misiniz?

Silmo’ya zaten aşinayım çünkü Morel daima Silmo’da katılımcı olarak yer aldı. Bu yüzden “başlangıç eğitimi” aşaması çok daha rahat ve problemsiz geçti. Asıl nokta fuarı sadece katılımcı bakış açısıyla değil, organize edenler açısından gözlemlemek ve bu organizasyon mekanizmasıyla bütünleşmekti. Ayrıcalıklı Silmo ekibi sayesinde uyum sürecinde zorluk yaşamadım.

Philippe Lafont’un başkanlığı, Mido ve Silmo arasındaki işbirliğini güçlendirmek adına bir dönüm noktası olmuştu. Siz de bu bağlantıyı sağlamlaştırmaya devam edecek misiniz?

Fransız ve İtalyanların ortak paydada bulaşabildikleri birçok konu var. Örneğin kültürlerimiz birbirine yakın. Onlar da optik sektörüne kendi endüstrileri ile sıkı sıkıya bağlılar. Şüphesiz ki küresel pazarda birbirimizi tamamlıyor ve kendi benzersiz özelliklerimizden ödün vermeden bağlarımızı güçlendirmeyi istiyoruz.

Silmo’da Mido, Omo ve Gfk tarafından yürütülen Optical Monitor çalışmaları gibi sunumu gerçekleştirdiğiniz konuların sonuçlarıyla ilgili yorumlarınız nelerdir?

İki fuar tarafından ortaklaşa geliştirilen bu çalışma, pazarı anlamak açısından harikulade bir araç oldu ve ben bunu paylaştığım için mutluluk duyuyorum. Bu son sunumlardan bazı önemli noktaların altını çizmek isterim. Örneğin cep telefonlarının iş yaşamında yarattığı değişiklikler. Bu araç önemli bir etken olarak, müşteri ilişkileri ve alışveriş bağlamında da yerini sağlamlaştırıyor. Henüz optik sektörü bundan etkilenmemiş olsa da, bu etken pazarın yapısını değiştirmeye başladı. Bu inkar edilemez gelişmeler müşterilerle yeni deneyimler başlatmak için kullanılmalı. Gfk, müşteri farkındalığını anlamaya ve tüketici trendlerini perakende sektörüne aktarmaya vurgu yapmış oldu.

Daha önceki başarılı Silmo Başkanları, Silmo tanıtım araçları geliştirdi ve optik sektöründeki profesyonelleri destekleyen platformlar oluşturdu. Siz de bu yönde mi devam edeceksiniz?

Tabii ki. Fuar tüm profesyonelleri Paris’te bir araya getiren çok önemli bir etkinlik. Üstelik Silmo etkisi kuvvetli olan küresel bir platform ve sektörün çıkarlarını korumayı ve tanıtmayı başarıyor. Tıpkı benden önceki başkanlar gibi gelişime olumlu bakıyorum ve sektöre sunacaklarımızın artarak devam etmesini istiyorum.

Bize Fransız pazarının panoramasını nasıl çizerdiniz?

Fransız pazarı baskı altında. Gfk enstitüsünün çalışmaları gözlük satışlarında geri ödeme konusundaki yeni mevzuatın uygulanması nedeniyle hafif bir düşüş olduğunu söylüyor. Büyük oranlarda ihraç edilen gözlük ve cam üretimi işletmeleri henüz kötü yönde etkilenmemiş olsa da oluşan yeni duruma önem vermek ve tedbir almak gerekiyor. Fransız pazarının Avrupa’daki öncü konumunu korurken, Fransız müşterilere en iyi ürünleri en iyi fiyatlarla sunmamız gerektiğini düşünüyorum.

Kaynak: www.wmido.com

 

Mayıs 2018