Marka Hikayesi
HUGO BOSS

HUGO BOSS

ALMANYA’DAKİ KÜÇÜK GİYİM ATÖLYESİNDEN ULUSLARARASI YAŞAM STİLİ MARKASI OLMAYA UZANAN YOL…

Hugo Boss Group, premium ve lüks segmentte dünya piyasasının öncüleri arasında yer alıyor. Hugo Ferdinand Boss, 8 Temmuz 1885’te Heinrich Boss ve eşi Luise’nin beşinci ve en küçük çocukları olarak Metzingen’in Swabian kasabasında dünyaya geliyor. İç giyim üzerine çalışan anne ve babasından esinlenen Hugo Boss, 1924 yılında giyim şirketini kuruyor. Hugo Boss 1931’de iflas eden bu şirketin ardından 6 dikiş makinası satın alarak tekstil çalışmalarına yeniden başlıyor. Kendisi de bir Nazi olan Boss, Ulusal Sosyalist Parti için üniformalar tedarik ediyor. Savaştan sonra oy verme hakkı ve işletme sahibi olma hakkına son verildi ve ağır bir para cezası ödemek zorunda bırakıldı. 1948’de de hayatını kaybetti. Şirket daha sonra II. Dünya Savaşı’nda Almanlar tarafından kullanılan köle emekçilere destek olmak için oluşturulan bir fona katılmaya karar verdi. Böylece Hugo Boss’un üvey oğlu Eugen Holy yönetimine giren şirket hazır giyim takım elbise üretimine başladı.

1969’da emekli olan Holy’nin oğulları Jochen ve Uwe şirketin yönetimini devraldı ve şirket kısa sürede uluslararası bir marka haline geldi. Hugo Boss ismi 1977’de uluslararası ticari sicile sahip oldu. Marka Formula 1 sürücülerine, ünlü golf ve tenis organizasyonlarına sponsor olunca daha popüler olmaya başladı. 1954 yılında Boss parfümleri başarıyla beğenilere sunuldu. Büyüyen şirket Frankfurt Borsası’nda listelendi. 1991 yılında Mazotto Tekstil Group şirketi satın aldı. Sonrasında Permira’ya satılan şirket, daha fazla mağaza açarak kısa zamanda tasarım ve satışta Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Çin’de de genişlemeye başladı. 18 Mart 2015’te Permira holdingi müşterilerine 2.3x yatırım getirisi veya yaklaşık 2.5 milyar Euro (yaklaşık 2.7 Milyar ABD Doları) ödeyerek halka sattı. Bugün Hugo Boss, 388 mağaza, 531 mağaza ve 122 Outlet ile faaliyet göstermektedir. Hugo Boss alt markalar geliştirerek pazarda farklı bir duruş sergiledi. Birçok mağaza ve butikte satılmaya başlanan bu alt markalar, klasik-modern iş kıyafetlerini, şık gece kıyafetlerini, spor giyimi, ayakkabıları, deri aksesuarları, lisanslı parfümleri, gözlükleri, saatleri, çocuk modasını, motosiklet kasklarını, cep telefonlarını, cep telefonu aksesuarlarını ve ev tekstil ürünleri gibi geniş bir yelpazeyi kaplamaktadır. Şirket halen Almanya’da Stuttgart yakınlarındaki Metzingen’de yer alıyor.

KRONOLOJİ

1950
Hugo Boss’un üvey oğlu Eugen Holy’nin rehberliğinde 2. Dünya Savaşını takip eden dönemde imalat artmaya başlıyor ve 1950’lerde ilk erkek takım elbiseleri için sipariş alınıyor. 1950’de şirketin kayıtlı 128 çalışanı bulunuyor ve bu rakam takip eden yıllarda artmaya devam ediyor.

1960
Erkekler için ilk off-the-peg takımları üretilir, şirketin gelecek başarısının temellerini atılır. 1969’da Eugen Holy’nin oğulları Jochen ve Uwe Holy - şirketi devraldı ve günümüzde yakından tanıdığımız uluslararası moda markası haline yavaş yavaş dönüştürdü.

1970
Yüksek kalitedeki erkek koleksiyonu eşliğinde Boss markası 1970’lerde beğenilere sunuldu. Dar omuzlu, iki düğmeli blazer ceketlerin hakim olduğu bir koleksiyondu. Boss markası 1977 yılında ticari sicile işlendi.

1972
Hugo Boss uluslararası arenada dikkat çekmeye 1970’lerde sponsor olduğu motor sporları ile başladı. Bu aktiviteler Boss’un marka imajını tanıtmak ve küresel platformdaki yerini yüceltmek için kusursuz araçlardı.

1984
Hugo Boss ilk parfüm lisansını alarak yeni bir pazara giriyor. O zamandan beri Hugo Boss parfümleri segmentindeki en başarılı ürünlerden biri oluyor ve en çok satanlar arasındaki yerini alıyor.

1985
Şirketin yapısında önemli değişiklikler oluyor. Hugo Boss Frankfurt’taki Alman Borsası’nda listeleniyor. Hugo Boss golf alanındaki ilk sponsorluğunu yapıyor. Dünya’nın 1 numaralı golf oyuncusu Bernhard Langer ilk profesyonel Boss kıyafetlerini giyiyor. Langer’i, Phil Mickelson ve Martin Kaymer gibi sporcular takip ediyor. Hugo Boss bugün halen golf aktivitelerini sürdürüyor.

1989
Hugo Boss güneş gözlüklerini kapsayan gözlük lisansını ilk kez alıyor. Yenilikçi tasarımlar ve klasik bir zarafetle, gözlük koleksiyonları markayı kusursuz bir şekilde yansıtıyor.

1993
Hugo Boss çekirdek markası Boss’a, Hugo ve Baldessarini adında iki yeni marka daha ekleyerek 3 markalı olma stratejisini uyguluyor. Bu karar Hugo Boss’un yeni hedef kitlelere ulaşmasını sağlıyor. Baldessarini koleksiyonlarına 2006’da son veriliyor.

1995
Hugo Boss, ayakkabı lisansı alarak yeni bir boyuta geçiyor. Günümüzde ayakkabı ve deri aksesuarların üretimi şirket bünyesinde yapılıyor.

1996
Hugo Boss Ödülü, Solomon R. Guggenheim Derneği ile yapılan işbirliği sonucu kuruluyor. Yenilik ve yaratıcılık ana fikriyle verilmeye başlanan ödülü müze müdürleri, eleştirmenler ve koleksiyonerlerden oluşan uluslararası jüri, iki yılda bir veriyor. Boss markası ilk saat lisansını alıyor. 2007 yılında Boss Orange’a saat koleksiyonu ekleniyor.

1997
Golf sponsorluğunda uzun yıllara dayanan bir deneyimi olan Hugo Boss, Boss Golf koleksiyonunu beğenilere sunuyor. Yüksek kalitedeki spor giyim ürünlerini kapsayan koleksiyon, golfçülerin standartlarını fazlasıyla karşılıyor.

1998
Hugo Boss’un şirket tarihinin dönüm noktasından biri olan ilk kadın koleksiyonu Hugo markası altında beğenilere sunuluyor. Aynı dönemde Boss, Boss Orange ve Boss Green markaları için de kadın koleksiyonları piyasaya sunuluyor.

2003
Hugo Boss’un spor alanındaki sponsorluklarına yelkencilik de dahil oldu. Bu tarihten itibaren Alex Thomson tarafından kullanılan 22 güçlü tayfası olan Hugo Boss yatı baştan aşağı denizci koleksiyonundan giydirildi.

2004
Modern tüketicilerin zevkleri daha sofistike olmaya, yüksek kalite ve kusursuz işçiliğe yönelik talepler artmaya başlıyor. Bu sebeple 2004 Sonbahar/Kış sezonunda lüks çizgi Boss Selection beğenilere sunuluyor.

2006
Yaz sezonunda Boss Orange kadın giyim koleksiyonu beğenilere sunuluyor. Koleksiyon erkek koleksiyonunda olduğu gibi günlük, bireysel ve neşeli stilleri sunuyor.

2007
Çocuklara yardım faaliyetlerini bir süredir destekleyen Hugo Boss, çocuk yardım kuruluşu Unicef ile yaptığı işbirliği sonucunda Afrika’nın en fakir ülkelerine okul yapmaya başlıyor. Proje kapsamında Angola, Malawi, Rwanda, Mozambik, Zimbabye ve Güney Afrika’da okullar açıldı veya tamir edildi ve öğretim malzemeleri tedarik edildi. 17 Ekim 2007 akşamı Hugo Boss, 2008 Boss İlkbahar/Yaz koleksiyonunu Manhattan’daki tarihi Cunard Binası’nda beğenilere sundu. Hugo Boss’un New York’ta lanse ettiği ilk koleksiyondur.

2008
Hugo Boss’un online mağazası Büyük Britanya’da beğenilere sunuluyor. Markanın online mağazaları Almanya, Avusturya, Hollanda, Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde de açılıyor.

2009
Hugo Boss çocuk giyim lisansı alıyor. Çok yönlü olan çocuk koleksiyonu çocuklar ve gençler için çeşitli stiller sunarken hem kullanışlı hem de resmi yerlerde de giyilmeye uygun bir duruş sergiliyor.

2010
Hugo Boss 2010 Sonbahar/Kış kadın koleksiyonunu, başarılı bir çıkış yakalayan Boss Green erkek koleksiyonunun ardından beğenilere sunuyor. Hugo Boss yine Unicef ile işbirliği yaparak “Save the Children” kampanyasına destek oluyor.

2011
Hugo Boss yatak odası ve banyo ürünlerinin lisansını alarak gelişmiş bir yaşam stili oluşturuyor. Hugo Boss’un moda anlayışından esinlenilen Home koleksiyonu, yüksek kalitedeki ustalığıyla zarif, modern yatak, banyo, plaj havluları sunuyor. Hugo Boss, Çin pazarı için Mandarin’deki online mağazasını yeniden beğenilere sunuyor.

2013
Mayıs ayından itibaren Hugo Boss, Alman milli ve genç milli futbol takımlarını resmi olarak giydiriyor. 1996’da Guggenheim Derneği ile ortaklaşa kurduğu Hugo Boss Ödülü’nü takiben Asya’da sanat ödülü olan Hugo Boss Asia Art’ı kuruyor. Çığır açan bu yarışma Asya’daki modern sanat alanındaki belirli başarıları tanıtmak amacıyla yapılıyor. Boss kadın giyimin Sanat Direktörlüğüne Jasun Wu getiriliyor. Tayvan doğumlu, New Yorklu tasarımcı hazır giyim ve aksesuarlar da dahil olmak üzere Hugo Boss imzası altında çıkan tüm kadın koleksiyonlarından sorumlu oluyor.

2014
Hugo Boss, Parsons Tasarım Okulu’na 250,000 Dolarlık büyük bir burs miktarı bağışladığını açıklıyor.

2015
Başlıca hissedar Permira, Hugo Boss’taki hisselerini satıyor.

Şubat 2018