Röportaj
SILHOUETTE

SILHOUETTE

“Vision Sensation ile “sınırsız görme” konseptinde genişleyerek şirketimiz adına milat niteliğinde bir yeniliğe gidiyoruz”.

Silhouette Avusturya Linz’de 1964 yılında ilk açıldığı yerde bulunuyor. Silhouette’in konumu yıllar içinde büyüme ve gelişmeleri doğrultusunda nasıl değişti?

Başlangıçta bir aksesuar olarak görüş gözlükleri olarak doğan Silhouette, bugün kaliteli hafif gözlüklerde dünyanın en önde gelen markası haline geldi. Silhouette, 100 ülkeye ihraç edilen dünyanın en hafif gözlüğü, en iyi malzemeleri ve en son teknolojileri kullanarak bireyselleştirilmiş ve çoğunlukla elle hazırlanan tasarım ve detay aşkıyla Avusturya’da üretildi. 1964’ten beri Silhouette şık, premium çerçeveler için ayakta durmaya devam ediyor. Şu an marka yeni cam laboratuvarını kurarak bir adım daha ilerlemiş oldu.

Şirket şimdi kendi premium camlarını ve çerçevelerini üretiyor. Bu durum ana merkezinizi nasıl etkiledi ve “çerçeveleri ve camları mükemmel bir uyum içinde” bir arada tutmak için ne gibi önlemler alındı?

Silhouette, cesur kararları, sürekli yeniliğe olan bağlılığı ve ortaya çıkardığı sınırsız görsel deneyimiyle ünlüdür. Bu sebeple, çerçeve ve camların birlikteliği hayati önem taşımaktadır. Şimdi bu adımı attık. Tam gözlük konseptimizle kendimiz için önemli bir rekabet avantajı elde ediyoruz ve bu “Industry 4.0”a doğru yol almamızı sağlıyor. Mevcut konumumuzu ve bireysel sınırsız görsel deneyimle ilgili her konuda uzman olarak kendimizi daha da kararlı olarak inşa ediyoruz. Endüstrimizde cam tedarikçisinin çerçevenin tasarım parametrelerini bilmediği ve çerçeve tedarikçisinin cam tedarikçisinin parametrelerini bilmediği bir gerçektir. İki ayrı alanı bir araya getirerek yenilikçi bir adım atıyoruz. En önemli avantajı her iki tarafın parametrelerini ve gereksinimlerini bilmemiz ve bu sebeple kullanıcı için mükemmel gözlükler yaratabilmemizdir.

Yeni cam laboratuvarı ve bu yeni fırsat üzerine beklentileriniz nelerdir?

Vision Sensation ile “sınırsız görme” konseptindeki çerçevesiz gözlük skalasıyla genişleyerek şirketimiz adına milat niteliğinde bir yeniliğe gidiyoruz. Linz’deki aile şirketinin genel merkezinde kurulan cam laboratuvarıyla, yüksek kaliteli cam üretimini portföyümüze ekleyerek var olan iş modelimizi genişletiyoruz. Silhouette şimdi en kaliteli ve en şık gözlük tedarikçisi konumundadır.

Silhouette Vision Sensation camlarının niteliklerini ve Silhouette’in çerçeve konseptine nasıl uyum sağladığını açıklar mısınız?

Bireysel ve kişiselleştirilmiş gözlük camları geliştirmede büyük yeteneklerden biri ve Aalen Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’ndeki Prof. Dr. Peter Baumbach ile birlikte Silhouette Panorama progresif camlarını geliştirdik. Prof. Baumbach, progresif camlarda optimum görüş noktalarını bizim için matematiksel olarak tanımladı. Makine teknolojisi sektörünün önde gelen isimlerinden biri olan Schneider şirketi ile bu çalışan makineler, serbest formlu teknolojiyi kullanan üretime yönelik bireysel gereksinimlerimize tam olarak karşıladı. Sürdürülebilirlik açısından Silhouette cam laboratuvarının Linz merkez binasındaki diğer birimlere yakın mesafedeki konumu, kendi araştırma ve geliştirme departmanımızla yakın çalışma olanağı ve süregelen kontroller sayesinde tutarlı kalite anlamına da geliyor. Çerçeve montajı bir demo çerçevesinin montajını ardından gerçekleştiriliyor. Camlar bu kesin parametreleri dikkate alarak üretiliyor. Sonuç ise mükemmel uyumu ve en uygun görme deneyimi ortaya koyuyor. Cam tasarımı, dış alanlarda taviz vermeden ve yorum yapılmadan taban eğrisi temel alınarak optimize ediliyor.

Ortak olduğunuz optisyenlerin şimdiye dek bu yeni laboratuvar hakkındaki tepkileri ne oldu?

Ortak olduğumuz optisyenlerden çok olumlu tepkiler aldık. Cam kenarlarına ve bununla ilişkili olarak sınırsız görüşe özellikle dikkat ediyoruz. Bir optisyenin müşterisinin gözlükleri için hangi cam şeklini seçtiğini tam olarak bildiğimizden parametreleri cam şekillerinin en ucuna kadar hesaplayabiliyoruz.

Silhouette’in cam üretimi tanıtımı ve bunun şirketin geleceğini nasıl etkileyeceği konusunda bir şeyler eklemek ister misiniz?

Almanya, Avusturya ve İsviçre kuruluşlarımızda yeni konseptimizden bir seçki sunduk ve İtalya’da Mart 2017’de Silhouette Vision Sensation’ın lansmanı yaptık. Aynı dönemde, İngiltere, İspanya ve Benelüks lansmanları da gerçekleşti. Tabii ki önümüzdeki yıl için büyük planlarımız var. En önemlisi yeni ürünler ABD’deki dağıtımcılarımızda da satışa sunulacak. 2018’de ürün portföyümüzü de geliştirmeyi planlıyoruz.

Kaynak: www.2020europe.com

 

Ekim 2017